XVI Forum Szpitali za nami

W dniach 19 – 20 października br. w Hotelu Novotel Poznań odbyło się już po raz XVI Forum Szpitali. Organizowane przez Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego UM w Poznaniu, Polską Unię Szpitali Klinicznych, Stowarzyszenie Bono Serviamus oraz Stowarzyszenia Dyrektorów Szpitali Klinicznych przedsięwzięcie po raz kolejny cieszyło się sporym zainteresowaniem środowiska zarządzających szpitalami z całej Polski.

Wśród prelegentów swoją obecnością zaszczycili nas m.in. przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia oraz Narodowego Funduszu Zdrowia: Piotr Gryza – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia - architekt tzw. „sieci” szpitali, który podczas godzinnego wystąpienia objaśniał meandry koncepcji ryczałtu oraz  mec. Agnieszka Pachciarz – Dyrektor Wielkopolskiego Oddziału NFZ, Jerzy Bójko – Z-ca Dyrektora Departamentu Budżetu i Analiz Ministerstwa Zdrowia.

Zagadnienia poruszane podczas Forum podzielone zostały na VI sesje tematyczne: Zdrowie w sieci – krajobraz systemu opieki zdrowotnej w nowej rzeczywistości prawnej, Szpital okiem Naczelnego Lekarza, Zarządzanie zasobami ludzkimi w szpitalu klinicznym, Szpital jako zdrowe środowisko dla pacjentów i pracowników, Inwestycje w szpitalu oraz ich finansowanie oraz Szpital w gąszczu zmian.

Jak co roku nie zawiedli również Dyrektorzy Szpitali Klinicznych z całej Polski zrzeszeni w ramach Polskiej Unii Szpitali Klinicznych. Swoje wystąpienia w panelu dot. zarządzania zasobami ludzkimi przedstawili: dr n. o zdr. inż. Jacek Kryś (Dyrektor SU nr 1 w Bydgoszczy), p. Eugeniusz Koncewoj (Prezes Zarządu UCZKiN WUM Sp z o.o. Warszawa).

Pracownicy naszego Szpitala również, co cieszy, czynnie uczestniczyli w tym wydarzeniu, poruszając podczas swoich prezentacji bieżące problemy z różnych zakresów działalności szpitala. Swoje wystąpienia wygłosili: dr n. med. Tomasz Ozorowski - Klebsiella Pneumonia NDM – alertem dla polskich środowisk medycznych oraz Szpitalny dress code – jak poprzez politykę ubraniową możemy wpłynąć na zdrowie pacjentów; dr hab. prof. UM Paweł Bogdański - Dobre praktyki żywienia w szpitalach; dr hab. med. Szczepan Cofta - Jakiego lekarza ma przygotować podczas studiów szpital kliniczny, p. Agnieszka-Seredyńska-Kowalik Kondycja szpitali klinicznych a ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych
w podmiotach leczniczych
oraz p. Violetta Matecka – Zbudowane systemu bezpieczeństwa pacjentów  szpitalach a ustawa o jakości.

Wśród prezentacji pojawiły się również tematy ubogacające Forum spoza kręgu finansowo – zarządczego. Niezmiernie interesująco sylwetkę oraz myśl dr Władysława Biegańskiego zaprezentowała dr n. med. Halina Bogusz. O tajnikach hortiterapii we wspomaganiu leczenia szpitalnego z piękną chryzantemą w dłoni opowiedziała p. dr hab. Agnieszka Krzymińska
z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Współczesne podejście do architektury szpitali zaprezentował zebranym dr inż. arch. Michał Grzymała-Kazłowski – Prezes Archimed Sp z o.o., pod którego przewodnictwem zespół architektów stworzył koncepcję architektoniczną Centralnego Szpitala Klinicznego.

Podczas Forum nie zabrakło również paneli dyskusyjnych. Największym zainteresowaniem cieszył się panel dyskusyjny z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia oraz Narodowego Funduszu Zdrowia, a także panel poświęcony inwestycjom w ochronie zdrowia. O inwestycjach już zrealizowanych, bądź będących w trakcie realizacji opowiedzieli: dr Lesław Lenartowicz - Prezes Centrum Medycznego HCP w Poznaniu, Maciej Jędrychowski – Pełnomocnik Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. inwestycji „Nowa siedziba Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie-Prokocimiu” oraz Maciej Sytek – Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego. Panel poprowadził Kanclerz Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego dr n. med. Rafał Staszewski wspólnie z dr n. med. Krystyną Mackiewicz – Dyrektorem Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego w Poznaniu.

Forum Szpitali pierwszego dnia zakończył Walny Zjazd Polskiej Unii Szpitali Klinicznych, podczas którego nadana została godność Honorowego Członka PUSK – wieloletniemu Dyrektorowi SPSK nr 4
w Lublinie dr n. med. Marianowi Przylepie. Drugiego dnia konferencji odbyło się zebranie Stowarzyszenia Dyrektorów Szpitali Klinicznych pod przewodnictwem dr hab. n. med. Macieja Kowalczyka.

Mając nadzieję na równie owocne obrady Forum w przyszłym roku zachęcamy do zapoznania się
z prezentacjami z XVI Forum Szpitali na stronie www.forumszpitali.pl.

Autor: Agata Michalak