Zjazd w Uniejowie 2016

W dniach 19-20 maja 2016 w Uniejowie odbył się kolejny Zjazd Polskiej Unii Szpitali Klinicznych. Tegoroczne spotkanie obfitowało w merytorycznie istotne dyskusje również dzięki obecności zaproszonych gości - Pana Jarosława Pinkasa, Sekretarza Stanu Ministerstwa Zdrowia oraz Pani Katarzyny Chmielewskiej, Dyrektor Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego Ministerstwa Zdrowia. Możliwość rozmowy w życzliwej atmosferze o roli szpitali klinicznych w systemie ochrony zdrowia i wskazanie priorytetów Ministerstwa Zdrowia na najbliższe lata, było nieocenioną wskazówką dla zarządzających placówkami medycznymi.

Obrady obudziły nadzieję na faktyczne przełożenie prowadzonych rozmów prowadzonych z Ministerstwem na sytuację szpitali klinicznych w Polsce. Ministerstwo zadeklarowało bowiem otwartość w kwestii współpracy z członkami Stowarzyszenia, a także możliwość przedstawienia postulatów Unii odpowiednim Komisjom Sejmowym odpowiadającym za ochronę zdrowia. Pokłosiem spotkania jest szansa zaprezentowania Ministerstwu założeń ustawy o szpitalach klinicznych, o której uchwalenie Stowarzyszenie walczy od lat.

Pośród licznych poruszanych tematów nie zabrakło aspektów analitycznych. W związku z uwzględnieniem przez Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji opinii PUSK dotyczącej standardu rachunku kosztów u świadczeniodawców przy formułowaniu przygotowanego przez ekspertów Agencji uzasadnienia dla rozporządzenia Ministra Zdrowia, na spotkanie zaproszeni zostali także przedstawiciele AOTMiT. Pani Wioletta Baran, Ekspert w Wydziale Taryfikacji, oraz Pani Anna Jaśkowiak, Główny Specjalista, przedstawiły zasady ewentualnej współpracy Unii z AOTMiT przy ujednolicaniu systemu gromadzenia danych kosztowych.