Relacja ze Zjazdu PUSK w Uniejowie w dniach 16-17 maja 2019 r.

W dniach 17-18 maja 2019 r. odbył się doroczny Zjazd Stowarzyszenia Polska Unia Szpitali Klinicznych, któremu przewodniczy Dyrektor Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego UM w Poznaniu dr hab. med. Szczepan Cofta.

W tym roku w Zjeździe wzięło udział ponad 40 dyrektorów z 25 szpitali klinicznych w Polsce.

Wśród zaproszonych gości byli: p. Małgorzata Zadorożna – p.o. Dyrektor Departamentu Kwalifikacji Medycznych i Nauki, Ministerstwo Zdrowia, dr n. med. Radosław Sierpiński p.o. Prezes Agencji Badań Medycznych, dr Jakub Berezowski Dyrektor Biura Agencji Badań Medycznych, dr n. med. Roman Topór-Mądry - Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Pierwszego dnia obrad odbył się Zwyczajny Walny Zjazd Stowarzyszenia podczas którego wybrano nowego członka Zarządu – mgr Marcina Sygut – Dyrektora Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 PUM w Szczecinie oraz członków Komisji Rewizyjnej  - dr Macieja Sobkowskiego – Dyrektora Ginekologiczno-Położniczego Szpitala UM w Poznaniu oraz mgr Bolesława Gronusia – Zastępcę Dyrektora ds. Finansowych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Podczas posiedzenia przyznano tytuł honorowego członka Stowarzyszenia wieloletniemu Przewodniczącemu PUSK lek. med. Janowi Taladze.

Obrady pierwszego dnia rozpoczęła prezentacja danych finansowych szpitali członków PUSK przez p. mgr Stanisława Szczepaniaka – Zastępca Dyrektora ds. Administracyjno-Eksploatacyjnych Szpitala Klinicznego im. H. Święcickiego w Poznaniu, które zebrane zostały w raporcie przekazanym Ministrowi Zdrowia przez Zarząd PUSK 18 kwietnia br.

Dyskusja pierwszego dnia obrad poświęcona była dyskusji nt. problemów szpitali klinicznych w kontekście zwiększonych kosztów funkcjonowania, w tym m.in. związanych z wprowadzonymi przez Ministerstwo Zdrowia regulacjami płacowymi.

Drugiego dnia prezentowane były wyniki ankiet dotyczących aptek szpitalnych oraz diagnostyki laboratoryjnej w szpitalach członkowskich Stowarzyszenia w kontekście ich organizacji, struktury zatrudnienia oraz kwestii płacowych, a także kontynuowana była dyskusja nt. sytuacji poszczególnych szpitali członkowskich.