XVII Forum Szpitali już za nami!

W dniach 17-18 października 2018 r. w Hotelu Andersia Poznań odbyło się siedemnaste Forum Szpitali. Jak co roku wydarzenie to przyciągnęło zarządzających szpitalami w całej Polski, w tym przedstawicieli ponad 22 dyrektorów szpitali członkowskich Polskiej Unii Szpitali Klinicznych.

Konferencja składała się z ośmiu sesji. Wśród wiodących tematów pierwszego dnia Forum znalazły się m.in.: sytuacja szpitali w tzw. „sieci szpitali” po roku jej funkcjonowania oraz stan sanitarno-epidemiologiczny szpitali. Sytuację wielkopolskich podmiotów leczniczych w swoim wystąpieniu przybliżyła p. mec. Agnieszka Pachciarz – Dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Sytuację epidemiologiczną polskich szpitali nakreślił p. dr Tomasz Ozorowski, a do dyskusji na temat sanitarno-epidemiologicznego stanu lecznic włączył się przedstawiciel Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-epidemiologicznej p. Mariola Bissinger oraz zaproszeni do dyskusji dyrektorzy. Historyczny akcent podczas konferencji zapewniła p. dr n. med. Halina Bogusz, która przybliżyła tematykę zakażeń w dziejach Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego.

Jak co roku czynny udział w konferencji brali dyrektorzy szpitali klinicznych z całej Polski, którzy podzielili się z uczestnikami Forum swoimi dylematami zarządczymi. Wśród prelegentów znaleźli się: p. Mariola Dwornikowska (Z-ca Dyrektora ds. Finansowych Uniwersyteckiego Szpital Kliniczny we Wrocławiu), p. dr n. o zdr. inż. Jacek Kryś (Dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 w Bydgoszczy) oraz p. Piotr Nowicki (Pełnomocnik Rektora ds. restrukturyzacji podmiotów leczniczych i organizacji onkologii klinicznej WUM).

Pod koniec pierwszego dnia obrad odbył się Walny Zjazd Polskiej Unii Szpitali Klinicznych, podczas którego w drodze wyborów wyłoniony został nowy Przewodniczącym Stowarzyszenia- dr hab. med. Szczepan Cofta, który jak zapewnił będzie kontynuował dzieło integracji środowiska dyrektorów szpitali klinicznych z całej Polski, jak dotychczas robił  to p. lek. med. Jan Talaga.

Podczas drugiego dnia obrad w sesji dot. prawnych aspektów działalności szpitali p. dr n. med. Paweł Uruski omówił założenia Konstytucji dla Nauki, a Pani dr hab. n. prawn. Monika Urbaniak podsumowała pierwszą kadencję działalności komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych.

Analizy ankiet dot. skutków regulacji płacowych na finanse szpitali klinicznych uzyskanych od członków PUSK podjął się kierownik Działu Planowania i Analiz SKPP p. Agnieszka Seredyńska. Swoimi doświadczeniami z zakresu zastosowania nowoczesnych modeli organizacyjnych w praktyce szpitalnej podzielił się p. dr Maciej Sobkowski (Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny UM w Poznaniu), o związkach zawodowych w szpitalu klinicznym mówiła p. Ewa Książek-Bator (członek honorowy PUSK), a temat Efekty świadomego zarządzania czasem pracy personelu medycznego- case study zaprezentował p. Eugeniusz Koncewoj (Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM Sp. z o.o.).

Podczas Forum poruszona została również kwestia stosowania leków biologicznych w praktyce szpitalnej. Nasze zaproszenie do debaty przyjęli: Kierownik Apteki SKPP p. dr n. farm. Hanna Jankowiak-Gracz, p. Barbara Mroczyk (WOW NFZ), p. dr hab. med. Szczepan Cofta, dr hab. med. Radosław Mądry (Lekarz Kierujący Oddziałem Ginekologii Onkologicznej) oraz prof. dr hab. Henryk Mruk (Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu).

Swój wkład w kształt Forum oraz jego wysoką merytoryczną wartość mieli również przedstawiciele instytucji z zakresu ochrony zdrowia: p. Paweł Masiarz (pełnomocnik Dyrektora ds. Interoperacyjności SIOZ), p. Jakub Adamski (Departament Analiz i Strategii Ministerstwa Zdrowia).

Czynny udział wzięli również lekarze- praktycy, którzy podzielili się swoją wiedzą oraz doświadczeniem z obszaru organizacji i zarządzania w ochronie zdrowia. Nasze zaproszenie do czynnego udziału w Forum przyjęła p. prof. dr med. Joanna Gilis-Januszewska, która przybliżyła zebranym organizację systemu ochrony zdrowia w Niemczech z punktu widzenia lekarza, a także lek. med. Łukasz Woźniacki, który podzielił się swoimi spostrzeżeniami z zakresu medycznych systemów informatycznych.

Niewątpliwym urozmaiceniem konferencji było wystąpienie p. prof. dr hab. Henryka Mruka, który w swojej prezentacji jako prywatnie zapalony pszczelarz szukał analogii między szpitalem, a organizacją ulu. Wystąpienie Pana Profesora przybliżyło nam niesamowity świat pszczół – jako organizacji niemal idealnej.

Po raz kolejny nie zawiedli dyrektorzy poznańskich szpitali klinicznych, którzy wspomagając organizatorów Forum prowadzili poszczególne sesje tematyczne, za co serdecznie dziękujemy.